
Viikon eväs 3.4.2017
Herra Jeesus. Kaikki on valtavan suurta, ja minä niin pieni. Henkeäni salpaa ajatella sitä. Auta minua näkemään itseni sinun tavallasi.
Joh. 3:30
”Hänen on tultava suuremmaksi, minun pienemmäksi.”
Jeesuksen kuuluu tulla suuremmaksi elämässäni, ja minun pienemmäksi. Pohdi, mitä Johannes kirjoittaa tässä. Se voi näyttää oikein hyvältä paperilla, mutta todellisuudessa se särähtää korvaan, eikö totta? Se on meidän luontomme ja ajan hengen vastaista. Elämme yksilöllisyyttä korostavaa aikaa, jossa me itse olemme usein elämämme keskipisteenä. Kutsumme tätä itsensä toteuttamiseksi, mutta voisimme kutsua sitä myös itsekeskeisyydeksi.
Johannes Kastajalla oli toisenlainen tavoite elämässään – että Jeesus saisi siinä yhä enemmän tilaa ja hän itse vähemmän. Johannes oli ymmärtänyt, että hän tarvitsi Jeesusta, joka oli paljon suurempi kuin hän itse. Hän tiesi, että Jeesus oli Jumalan poika, joka oli tullut maailmaan vapauttamaan hänet ja kaikki muut ihmiset.
Rukous
Herra Jeesus. Minun täytyy tunnustaa, että laitan usein omat tarpeeni ja toiveeni kaikkein tärkeimmiksi. Jeesus, auta, että antaisin sinulle enemmän tilaa elämässäni. Kiitos Jeesus, että olet aina hyvä ja rakastava, ja on aina oikein laittaa sinut tärkeimmälle sijalle elämässäni. Aamen.