Kolmas Johanneksen kirje

Kolmannen Johanneksen kirjeen on kirjoittanut apostoli Johannes todennäköisesti Efesoksessa 90-luvulla, kuten Ensimmäisen ja Toisenkin Johanneksen kirjeen.

Kolmas Johanneksen kirje on osoitettu yksityishenkilölle, Gaiukselle, joka oli merkittävässä asemassa paikallisseurakunnassa ja johon Johanneksella oli läheiset välit. Gaius eli totuudessa. Hän siis uskoi evankeliumiin ja eli sen mukaan. Hän majoitti kotiinsa kiertäviä lähetystyöntekijöitä, kuten Johanneksen ja tämän lähettämiä miehiä. Ongelmana oli seurakunnan johtajiin kuuluva Diotrefes, joka ei tahtonut ottaa Johannesta tai tämän lähettämiä miehiä vastaan. Johannes rohkaisee Gaiusta edelleenkin elämään totuudessa ja tukemaan kiertäviä lähetystyöntekijöitä.

Avainjae

Mikään ei tuota minulle suurempaa iloa kuin se, että kuulen lasteni elävän totuudessa.
– 3. Joh. 1:4

Raamatun kirjojen johdannot ovat osa raamatunlukuopas Hetkisen lisämateriaalia. Hetkinen on Raamatunlukijain Liiton tilattava raamatunlukulehti, joka sisältää päivittäisen lukuohjelman ja raamatunkohtiin liittyviä lyhyitä opetuksia. Hetkinen-lehdessä luemme monipuolisesti läpi koko Raamattua ja lukuohjelmaan voi tulla mukaan milloin vain. Hetkisen tilaaja voi halutessaan lukea ja kuunnella lehteä myös netissä ja mobiililaitteella.

Tilaa tästä itsellesi oma Hetkinen.

BibleProject: Esittelyssä Ensimmäinen, Toinen ja Kolmas Johanneksen kirje

Video linkitetty BibleProjectin luvalla.